Yıllardır duyarım ege Lokantasını. Dün yaz aylarını Altınova’da geçiren sevgili Tuncer Orhan abimizi ziyarete gittik. Bo sohbetin ardından aklımızda olan Ege Lokantasına gitmek üzere ayrıldık.

Ege Lokantası Altınova’nın girişinde yolun hemen sağında, eski bir rum evinde. Altınova’ya girerken görürsünüz. Yine de adresini vereyim. Merkez Mah. İnönü caddesi. Tabelasını hemen görürsünüz.

tabelaSabah 06.00 da açılıyormuş. Biz geç vakit saat 15.00 civarı gittiğimiz için çorba kalmamıştı. Ama Tuncer abi işkembe çorbasını mutlaka denememizi önerdi. “Burada içtiğim işkembe çorbası ise, bugüne kadar içtiklerim neydi acaba” diye de sordu:)))) Bütün yemeklerinin çok lezzetli olduğunu duymuştuk ama rostosunu da Tuncer abi çok methetti.

İçeride duvarlarında resimler var her esnaf lokantasında olduğu gibi. 1942 de Yurdaer ustanın dedesi tarafından kurulmuş lokanta. O zaman bu zaman aynı yerde aynı lezzetle devam ediyorlar.

ic%cc%a7-mekanGarsonlar çok güzler yüzlü, severek işlerini yapan insanlar. Yemek yerinde çok önemli bu bence.

Dediğim gibi geç geldiğimiz için çorbaları bulamadık ama haşlama yedik. Yediğim en güzel haşlamalardan biriydi. Üstüne bir de yoğurt istedik ki onun da lezzeti muhteşemdi. Meğer Gediz mandıraya yaptırıyorlarmış yoğurtlarını. Gediz mandıra buraların en önemli mandıralarından biri.

Maalesef diyette olduğumuz için tatlıyı deneyemedik. Ama onun yerine bahçeden toplanıp gelmiş incirlerden tattık. Zavallı Eşrefim yüzünden de belli oluyor mutsuzluğu değil mi:)))

incirKapının girişindeki balkabağını resimlemeden çıkamadım.

baljabag%cc%86iBütün güzel yemekler Yurdaer ustanın elinden çıkıyor. 37 senedir bu işin içindeymiş. Dededen sonra dayı ile beraber bu dükkanı götürüyorlar.

yurdaer-ustaYolu Ayvalık, Altınova hatta Dikili’ye düşenler mutlaka bir gününüzü Ege Lokantasına ayırın. Eminim vaz geçemeyeceğiniz bir mekan olacaktır. Şimdiden hepinize afiyet olsun.