prag by niteBugün de Prag ın gezilecek yerlerinden, daha doğrusu bizim gezebildiğimiz yerlerinden bahsetmek istiyorum.

Oncelikle Prag şehrinin gece manzarası inanılmaz güzel. Resimde de göreceğiniz gibi ışıklandırmada çok başarılılar. Anıtlar, heykeller gece çok daha etkileyici görünüyor.

gece anıtPrag’ın en meşhur meydanı Staromestske Nameste. Gündüz ve gece cıvıl cıvıl burası.

gece meudanEn önemli özelliği bu meydanda yer alan saat kulesi (Starom Radnice). Her saat başı insanlar etrafında toplanıp çanın çalmasını ve üstündeki figürlerin hareketini bekliyor.saat kulesiEtrafındaki binalar da en az onun kadar ilgi çekici.

binalarbinala2binalar3Meydanda isterseniz kiralayabileceğiniz klasik otomobiller var. Size şehir turu yaptırıyorlar. Süresine ve gittiğiniz yerlere göre fiyatı değişiyor. Biz 80 Euro verip büyük tur aldık. Yahudi mahallesi, nehir boyu, köprüler ve kaleye götürdü. Çok keyifli oluyor. Denemeye değer.

arabaHava serin bile olsa üstünüze battaniye veriyorlar. Şöför de yol boyunca sizi bilgilendiriyor. Tarihi ara sokaklarda böyle bir arabayla gezmek gercekten çok nostaljik.

araba2Kaleye bu araçla gittik ama inip kaleyi gezemedik. Bekleme yapmıyorlar. O nedenle ertesi günü tramvaya binip çıktık kaleye. Aslında yürünebilir bir mesafe ama bir müddet yokuş var sonuna doğru.

kale kapısıBu kapının iç tarafında hergün saat 12:00 de nöbet değişimi yapıyor askerler. Onun dışında bir de çok güzel bir katedral var gezilecek. Bir de kaleden manzara çok hoş.

damlarDönüşte Karluv Most’tan yani Charlie köprüsünden geçtik. Bu köprü sadece yayalara açık. Üstünde heykeller var ve her heykelin ayrı bir hikayesi var.

köprü heykeliköprü heykeli1Bir de bazı yerlerinde dilekler tutabiliyorsun. Bir rehberin dediğine göre, mantıklı bir dilek tuttuğunuzda mutlaka gerçekleşecektir diyor. Mantıklı dilekler tuttuk bakalım, gerçekleşince haber veririm :)))

Yol boyunca gene çok güzel binalar gördük.

çiçekli evBu köprüden geçince yolunuz gene old town a geliyor. Havelska sokağında hergün pazar var. Yerel ürünler bulabiliyorsunuz. Çok fazla bir şey yok ama meyveler şahaneydi.

meyvelerBazı dükkanlar gerçekten ilgi çekici. Bu fotoğraf makinaları satan dükkanın vitrini antika dükkanı hissi veriyor insana.

fotografcıŞehirde dolaşırken antika insanlara da rastlama şansınız yüksek. Bu beyefendi kiliseden çıkıyordu. Kimdir, ne yapar bilemiyorum ama papyonuve smokini ile çok hoş görünüyordu.

kiliseden çıkan adamHer yerde camcı ve kristalciler var. Birşey aldık mı? Hayır. Hiç öyle cezbedici bir ürüne rastlamadık açıkçası. Ancak bir mağaza vardı ki vitrininde gerçekten çok özel ürünler vardı. Kapıdan girişini resimledim. Bakın siz karar verin.

kristalciPrag a giderseniz, kendinizi bırakın daracık sokaklara, harita falan boş verin, yollar sizi götürsün bir yerlere. Her yer birbirinden güzel  ve karşınıza hep bir güzellik çıkıyor.

evlerSokak aralarında müzik yapanlarla da karşılaşıyorsunuz. Jazz Club’lar çok var. Biz Burhan Al’ın tavsiyesi üzerine Reduta Jazz Club’a gittik. Narodni Caddesi üstüde. O gece yaş ortalaması yüksek bir grup çalıyordu ama çok iyidiler. Her gün başka bir program oluyormuş. Clinton Prag’a geldiğinde bu kulüpte saksafon çalmış. O nedenle de biraz ünlenmiş burası.

redutaBu görüntü de Stepanska ile Vaklavska Nameste nin birleştiği yerde yer alan bir sinemanın bulunduğu pasajın içinde. Öylesine bakalım diye içeri daldığımız pasajda bizi şaşkına çevirdi.

ters at

Kino Lucerna 1909 da kurulmuş bir sinema salonu. İçinde iki adet büyük salon var. Görülmeye değer.

kino lucerna

Tabi ki Prag bu kadarla bitmiyor ancak bizim kısıtlı zamanımız olduğundan bu kadarını gezebildik. İlerde yine bir kaç günlüğüne bir kaçamak yapılabilir Prag’a. Hem güzel hem de çok ekonomik bir şehir. Aslında biraz daha kalıp hem göremediğimiz yerleri görmek hem de biraz şehir dışına çıkmak iyi olurdu. Etrafında çok güzel köyler olduğunu söyledi Taşkın bey.