Mayıs 2017 de bir iş görüşmesi için Düsseldorf’a gittik Eşref’le. Almanya çok favori ülkelerimden değil. Ama iş için olunca mecbur:)) Boş zamanımızı ve güzel havayı değerlendirmek için şehir dışına çıkmak istedik. Yıllardır Almanya’da yaşayan sevgili arkadaşım Füsun Vostan imdadımıza yetişti. Bize Schloss Benrath’a gitmemizi tavsiye etti. Düsseldorf’tan sadece 13 km uzaklıktaki bu cennet köşeye 20 dakikada vardık. Kasabaya girişimizde bizi bir göl ve üzerindeki saray karşıladı. 1756-1773 yılları arasında Barok tarzda yapılmış bu saray.

Burası özel organizasyonlara da kiralanan bir mekanmış. Biz gittiğimizde düğün hazırlığı vardı. Üstelik gelinle damat da Türktü. Zaten o bölgede 5 kişiden 3 ü Türk :)))

Sarayın bulunduğu yer bir tabiat parkının içinde. Bahar ayı olması nedeniyle çiçekler deli gibi açmış.

Adeta bir renk cümbüşü var ortada.  Bizim orman orman açelyası dediğimiz ve saksıda yetiştirdiğimiz çiçekler Eşref’in boyunda orada.

Ağaçlar da o kadar yüksek ve yaşlılar ki. Neredeyse gökyüzünü göremiyorsunuz. Bu ağaçların altındaki banklarda uzun uzun oturup kuş seslerini dinledik.

Park çok bakımlı ve bir de kafesi var. Uzun bir yürüyüş sonrası soluk almak için çok uygun bir yer.

Tabiatı seviyorsanız, bitkilerle, çiçeklerle aranız iyi ise ve de yolunuz Düsseldorf veya Köln tarafına düşerse kafanızı dinlemek için gidebileceğiniz ideal bir yer Schloss Benrath. 60 hektarlık bir park, Avrupa Bahçe sanatı Müzesi, olan bu kasabayı bahar aylarında ziyaret etmek en güzeli ama söylenene göre Aralık ayında da Noel pazarları ile de meşhurmuş. Sokaklarda sıcak şarap içip alışverişlerinizi yapabilirmişsiniz.